Yoğun Bakım Ziyaretçi Kuralları
14 Ekim 2019Yoğun Bakım Konusunda deneyimli personelimiz hastalarımızın sağlığı için mesleklerinin gerektirdiği her şeyi yapmaktadır. Sizin yakınlarınızın sağlığına kavuşması bizimde önceliğimizdir. Yoğun Bakım Kliniğinde tedavi süreci devam ederken hastanızı belirli kurallar dahilinde ziyaret edebilirsiniz. Ancak hastanızın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Aynı anda çok sayıda ziyaretçinin kabulü, hasta sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturabileceği için, ziyaretçi sayısına, servis bazında hekim tarafından karar verilir.

 Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir.

Hasta ziyareti konusunda ziyaretçi kurallarına uyarak ;bizimle işbirliği yapmanız hastamızın sağlığı için önemlidir.

  • Yoğun bakım hastalarının takip ve tedavisini aksatmamak ve hasta güvenliğini  sağlamak için ziyaretçiler, yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, diğer hastaları tedirgin ve rahatsız etmeyecek şekilde ve belirli bir düzen içerisinde alınacaktır.
  • Ziyaret öncesinde ziyaretçilere, servis hekimi tarafından belirlenen sağlık personelince eğitim verilir. Kendi hastanız dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmeyiniz
  • Ziyaret saatleri servis hekiminin önerisi ile hastane idaresi tarafından belirlenmektedir. Klinik müsait olduğu sürece her gün  12:30  13:30    /   18:30  19:30 saatleri arasında ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ziyaret süresi makul ve mümkün olan en kısa süreyle sınırlandırılmaktadır. Ziyaret süresi ünite sorumlusu tarafından müsaitlik durumuna göre belirlenmektedir. Lütfen 15 dakikayı aşmadan hastanızı ziyaret ediniz. Ziyaret sırasında ilgili sağlık personeli tarafından hastanızın durumu hakkında  gerekli kısa bilgilendirme yapılacaktır.
  • Bulaşıcı hastalığı olanlar veya bulaşıcı hastalığı olan bir kişi ile yakın zamanda temas ettiği bilinenler, öksürük hapşırma, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi solunum yolu enfeksiyonunu  destekleyen belirtileri olan kişiler ziyaretçi olarak kabul edilmemektedir. Ancak ziyaretin kritik önemi olması durumunda, ziyaretçinin cerrahi maske kullanarak ve el hijyenini sağlayarak ziyaretine izin verilebilir.
  • Çok özel durumlar dışında 10(on)  yaşın altındaki çocuklar ziyaretçi olarak alınmayacaktır.
  • Ziyaretçiler hastaların bulunduğu alanlara girerken enfeksiyon kontrol kurulunun belirlediği izolasyon kurullarına mutlaka uymalıdırlar. Bu bağlamda ziyaretçilerin Yoğun bakım servisine giriş öncesinde mutlaka el hijyeni sağlamaları gerekmektedir. Hastanenin uygun gördüğü kurallar çerçevesinde ziyaret sağlanmalıdır. İzolasyon uygulanan özel durumlarda eldiven, önlük ve maske kullanılmalıdır.
  • Yoğun Bakım Kliniğine yatırılan her hastanın bir yakınının telefon numarası alınır ve gerekli durumlarda bu telefon numarasından hasta yakınlarıyla iletişim sağlanır. Hastanızın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi sadece doktorlarımız  tarafından verilmektedir. Bilgi verilecek kişinin hastanın birinci derece yakını olmasına dikkat edilmektedir. Bilgilendirme hafta içi mesai saatleri içinde yapılır. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ,özel bir durum olmadıkça bilgilendirme yapılmaz.
  • Hastanızı ziyaret ederken yanınızda yiyecek veya içecek bulundurmayınız. Çiçek getirmeyiniz. Klinik personelinden habersiz hastanıza hiçbir gıda maddesi vermeyiniz. Ziyaretleriniz sırasında cep telefonu vb.cihazları kullanmayınız. Ziyaretleriniz sırasında Yoğun Bakım Kliniği dahilinde fotoğraf çekmek yasaktır.

 

Hastanemizin ve sizlerin sağlığını düşünerek aldığımız bu tedbirler konusunda bizimle işbirliği yaptığınız için teşekkür ederiz.